Dječji vrtići Ivana Brlić Mažuranić

Nacionalni program odgoja i obrazovanja za ljudska prava i demokratsko građanstvo

DV ˝Radost˝ - Naša mala scena

Lutka i scensko stvaralaštvo neizostavan je dio dječjeg razvoja i svakodnevnice bilo u obiteljskom ili izvanobiteljskom okruženju. Djeca se od najranije dobi susreću s lutkama i pokazuju interes za njih, a one vrlo brzo postaju djetetovi prijatelji uz čiju pomoć dijete analizira svijet oko sebe i u sebi. Lutka na dijete ostavlja ogroman utjecaj i često njezina riječ može imati snažnije djelovanje, nego riječ roditelja ili odgojitelja. U rukama djeteta lutka ne predstavlja samo igračku već odgojno-obrazovni materijal svestranih mogućnosti, a primjeren djetetovoj dobi. Uporabom lutke u odgojno-obrazovnom procesu potičemo djecu na slobodno i kreativno izražavanje vlastitih i tuđih doživljaja i osjećaja te razvijamo kod djeteta pozitivnu sliku o sebi. Interesom koji su djeca pokazala za lutkama i scenskim stvaralaštvom započeo je i projekt ˝Naša mala scena˝. Prikazivanjem predstava različite tematike na razini vrtića i skupine kod djece se razvijala ljubav prema scenskom stvaralaštvu i izražavanju. Djeca su svakodnevno pokazivala sve veći interes za dramatizacijama i scenskim stvaralaštvom, često su improvizirala s lutkama i bez njih, igrala igre uloge, a sve je to potaklo da započne projekt i zadovolje se dječje potrebe za radoznalošću, istraživanjem, proučavanjem i uživljavanjem u uloge i lutke. Svojom zainteresiranošću, aktivnošću i kreativnošću u osmišljavanju dramatizacija, podjeli i uživljavanju u uloge, djeca su potakla roditelje i odgojitelje na sve veće uključivanje i obogaćivanje centara aktivnosti novim sadržajima i materijalima za svakodnevnu igru. Ti sadržaji su obuhvaćali raznolike lutke, polustrukturirane i nestrukturirane materijale za izradu lutaka te novi centar aktivnosti koji je oformljen u suradnji s roditeljima – centar preodjevanja. Djeca su tijekom projekta kroz aktivnosti sakupljanja, istraživanja, promatranja, identificiranja, klasificiranja i bilježenja upoznavala svijet lutaka i scenskog stvaralaštva i bogatila svoj spoznajni, emocionalni i doživljajni svijet te razvijala sposobnost zamišljanja, izražavanja i stvaranja. Kod djece je rasla želja za produkcijom teksta, stiha, glazbe i pokreta. Na ovakav način poticao se razvoj dječjeg samopouzdanja, uočavanje i poštivanje različitosti, radoznalosti, kreativnosti te omogućilo se djeci bogato iskustvo prožeto snažnim emocionalnim doživljajem. Poticajno djelovanje bilo je usmjereno na različite aspekte dječjeg stvaralaštva: govorno-jezično, dramsko-scensko, likovno, plesno, glazbeno, a produkt je ovisio o individualnom interesu djece. Roditelji su bili uključeni u projekt kao suradnici i velika podrška te su se aktivno uključili u prikupljanje materijala. Realizacijom su bili zadovoljni i djeca i roditelji i odgojitelji. Projekt je prezentiran na roditeljskim sastancima, izložbom dječjih likovnih radova u vrtiću i Odgojiteljskom vijeću Dječjeg vrtića Ivana Brlić Mažuranić.

gallery1 gallery1 gallery1   

 • mt_gallery
  Ponedjeljak, 02. svibanj 2016.

  Smotra projekata iz područja Građanskog odgoja i obrazovanja

  U Požegi je dana 18. ožujka 2016. godine održana Međužupanijska Smotra projekata iz područja Nacionalnog programa odgoja i obrazovanja za ljudska prava i demokratsko…
 • mt_gallery
  Četvrtak, 03. ožujak 2016.

  DV "Trnoružica " - Zdrava hrana

  Ideja projekta „Zdrava hrana" bila je upoznati djecu s važnošću zdrave prehrane za njihov rast i razvoj, uključiti ih u pripreme jednostavnih i zdravih jela s namirnicama koje su im…
 • mt_gallery
  Četvrtak, 03. ožujak 2016.

  DV "Pčelica" – „Dijete u svijetu glazbenih instrumenata“

  Kroz svakodnevne igre i aktivnosti u vrtiću primijetili smo sve veću zainteresiranost djece za sviranje na instrumentima u glazbenom centru. Tako je nastala tema našeg projekta, a cilj…
 • mt_gallery
  Utorak, 19. ožujak 2013.

  DV ˝Seka i braco˝ - Igre djece svijeta

  Početkom pedagoške godine slikovnica „Zlatna Ribica" je bila poticaj za izradu projekta i nastavak projekta „Putovanje oko svijeta".Djeca su pokazala veliki interes koji je potaknuo…
 • mt_gallery
  Ponedjeljak, 11. ožujak 2013.

  DV ˝Stribor˝ - Zdravi zubi – mogu i hoću sam

  Prepričavanje različitih događanja koja su se dogodila u vezi dječjih zubi potaknulo je niz pitanja: Zašto se zub klima? Zašto je ispao? Hoće li ostati rupa na mjestu zuba? Hoće li…
 • mt_gallery
  Četvrtak, 07. ožujak 2013.

  DV ˝Trnoružica˝ - Mali istraživači

  Dijete ima neodoljivu potrebu za istraživanjem. Pokreće ga unutrašnja motivacija koja je puno djelotvornija ako joj se pridruži i vanjska motivacija, što su u ovom projektu bili…
 • mt_gallery
  Srijeda, 06. ožujak 2013.

  DV ˝Maslačak˝ - Živjeti u skladu s prirodom

  Šetnja do potočića u blizini vrtića, stanje u kojem je zatečen, iskrena emocionalna reakcija djece te lavina dječjih pitanja inicirala su provođenje projekta ˝Živjeti u skladu s…
 • mt_gallery
  Srijeda, 06. ožujak 2013.

  DV ˝Kosjenka˝ - Boravak na zraku

  Boravak na otvorenom, zbog svoje veličine i osjećaja slobode koje pruža, omogućuje sudjelovanje većeg broja djece u aktivnostima koje nisu ostvarive u sobama dnevnog boravka. Potaknuti…
 • mt_gallery
  Srijeda, 06. ožujak 2013.

  DV ˝Ivančica˝ - Djeca pomažu djeci

  U dječjem vrtiću „Ivančica" nalaze se mješovite skupine koje imaju zajedničku garderobu. Dolaskom nove djece na početku pedagoške godine primjećeno je kako djeca spontano pomažu djeci…
 • mt_gallery
  Srijeda, 06. ožujak 2013.

  DV ˝Hlapić˝ - U dodiru s prirodom

  Susret djece s prirodom započinje u obitelji i dječjim vrtićima. Predškolska dob predstavlja ključno razvojno razdoblje za mnoga područja pa tako i ovo. Početak razumijevanja prirode…
 • mt_gallery
  Srijeda, 06. ožujak 2013.

  DV ˝Radost˝ - Naša mala scena

  Lutka i scensko stvaralaštvo neizostavan je dio dječjeg razvoja i svakodnevnice bilo u obiteljskom ili izvanobiteljskom okruženju. Djeca se od najranije dobi susreću s lutkama i…
 • mt_gallery
  Utorak, 05. ožujak 2013.

  DV ˝Pčelica˝ - Rastimo zajedno s prijateljima-različitosti nas obogaćuju

  Svakodnevni život u skupini predškolaca različite životne dobi (djeca od 5 do 7 godina ), različitih potreba (djeca s posebnim potrebama) te različitih mogućnosti potaknuo je na…